علمها

ADS
نویسنده : م باقری 1393/03/18, 02:27 ب.ظ
تولید انرژی - پیل سوختی

پیل سوختی چیست و چگونه کار می کند

پیل سوختی2

FUEL CELL

در مقاله قبل گفته شد که هیدروژن با داشتن مزایای متعدد می‌تواند به عنوان جایگزینی مناسب برای سوخت‌های معمول به کار رود. در این مقاله به معرفی ساختمان پیل‌های سوختی و انواع آنها پرداخته می‌شود.

تصویر1-برق الکترونیک آموزش فناوری در علمها: پیل سوختی

 • پیل سوختی چیست؟

پیل سوختی وسیله‌ای است که انرژی شیمیایی سوخت را مستقیماً به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. عملکرد پیل سوختی مانند باتری نیست که انرژی را ذخیره کند بلکه پیل سوختی حالتی از انرژی به حالت دیگر تبدیل می‌کند، به طوری که در این تبدیل مواد داخل پیل مصرف نمی‌شوند . گاز هیدروژن به دلیل تمایل واكنش دهندگی بالا، فراوانی و عدم آلایندگی محیط زیست، به عنوان سوخت ایده‌آل در پیل‌سوختی مورد استفاده قرار می‌گیرد. •  ساختمان پیل سوختی

هر پیل سوختی از سه جزء اصلی تشکیل شده‌است: الکترود آند، الکترود کاتد و الکترولیت یا غشا. گاز هیدروژن که به عنوان سوخت به کار می‌رود، به الکترود آند وارد شده و در آنجا با از دست دادن الکترون، اکسایش می‌یابد. طی این واکنش یون هیدروژن مثبت و الکترون تولید می‌شوند. یون‌های هیدروژن به همراه الکترون‌ها از کاتد به آند انتقال می‌یابند. انتقال یون‌های هیدروژن از طریق الکترولیت و انتقال الکترون از طریق یک مدار خارجی صورت می‌گیرد. اکسیژن موجود در کاتد با الکترون‌ها و یون‌های هیدورژن واکنش داده، آب تولید می‌کند. شکل 1 شمایی کلی از یک پیل سوختی را نشان می‌دهد.

تصویر1-برق الکترونیک آموزش فناوری در علمها: پیل سوختی

تصویر 1- شمای کلی از یک پیل سوختی

واکنش‌های اکسایش-کاهش:
اصطلاح اکسایش، پیش‌تر برای واکنش‌های ترکیب مواد با اکسیژن به کار می‌رفت و کاهش به عنوان برداشتن اکسیژن از یک ترکیب اکسیژن‌دار، تعریف می‌شد. اما امروزه اکسایش و کاهش بر اساس تغییر عدد اکسایش تعریف می‌شود. اکسایش فرایندی است که در آن عدد اکسایش یک اتم افزایش می‌یابد و کاهش، فرایندی است که در آن عدد اکسایش یک اتم کم می‌شود. •  انواع پیل‌های سوختی

پیل‌های سوختی را به طور معمول، بر اساس نوع الکترولیتی که در آن به کار می‌رود، به پنج دسته طبقه‌بندی می‌کنند:

 1. پیل‌های سوختی قلیایی
 2. پیل‌های سوختی كربنات مذاب
 3. پیل‌های سوختی اسید فسفریك
 4. پیل‌های سوختی اكسید جامد
 5. پیل‌های سوختی پلیمری

از نگاهی دیگر، طبقه‌بندی پیل‌های سوختی بر اساس دمایی است که پیل سوختی در آن کار می‌کند. بر این اساس پیل‌های سوختی به دو دسته کلی پیل سوختی دما بالا و پیل سوختی دما پایین تقسیم‌بندی می‌شوند. در جدول 1 دمایی که انواع پیل‌های سوختی در آن کار می‌کنند، به همراه نوع الکترولیت و نام اختصاری آنها نشان داده شده است.

نوع پیل سوختی نام اختصاری الکترولیت دمای کارکرد (C°)
پیل سوختی پلیمری PEM2 نفیون (نوعی پلیمر) 80-100
100 -80 پیل سوختی قلیایی  AFC3  پتاس 80-100
 پیل سوختی اسید فسفریك  PAFC4  اسید فسفریک 200-220
 پیل سوختی كربنات مذاب  MCFC5  نمک کربنات مذاب 650
 پیل سوختی اكسیدجامد  SOFC6  YSZ ( نوعی سرامیک) 1000
 • مزایا و معایب پیل‌های سوختی
 1.  مزایای پیل‌های سوختی
  - داشتن بازدهی بالا نسبت به وسایلی که از سوخت‌های شیمیایی معمول نظیر نفت و بنزین استفاده می‌کنند.
  - سازگاری با محیط زیست؛ چون تنها محصول جانبی ایجاد شده در پیل‌های سوختی آب می‌باشد.
  - عدم آلودگی صوتی؛ از آن‌جایی‌که در پیل‌های سوختی اجزای متحرک وجود ندارد، این وسیله بسیار بی‌صدا و آرام است.
  - هزینه نصب کم و راه‌اندازی آسان
 2. معایب پیل‌های سوختی
  - ناشناخته بودن فناوری پیل‌های سوختی در جهان
  - گران بودن؛ از آنجایی که هنوز خطوط تولید پیل‌های سوختی وجود ندارد، تولید انبوه آنها بسیار گران است. علاوه براین، در ساخت این وسایل از برخی مواد گران قیمت (مانند کاتالیزورها) نیز استفاده می‌شود.
 • زمینه‌های مختلف استفاده از پیل‌های سوختی:

از پیل‌سوختی می‌توان در زمینه‌های مختلفی برای تولید انرژی استفاده کرد، که معمول‌ترین آنها عبارتند از:

1- حمل ونقل (خودروهای سواری و وسایط نقلیه عمومی): امروزه همه تولید‌کنندگان عمده خودرو بر روی تولید تجاری خودروهای پیل سوختی سرمایه‌گذاری کرده‌اند. پیل‌های سوختی می‌توانند به عنوان مولد انرژی در اتوبوس‌ها، قایق‌ها، هواپیماها و حتی دوچرخه‌ها نیز استفاده شوند (شکل 2).
تصویر 2- پیل‌های سوختی می توانند در انواع وسایل نقلیه استفاده شوند. پیل سوختی می‌تواند در قسمت عقب یا جلوی وسیله نقلیه قرار داده شود.

2- نیروگاه‌ها (نیروگاه‌های متمركز و غیرمتمركز اعم از خانگی، تجاری، صنعتی): پیل‌های سوختی نسبتاً آرام و بی‌صدا هستند لذا جهت تولید برق محلی مناسب‌اند. علاوه بر کاهش نیاز به گسترش شبکه توزیع برق، از گرمای تولیدی از این نیروگاه‌ها می‌توان جهت گرمایش و تولید بخار آب استفاده نمود.
وسایل الکترونیکی قابل حمل (تلفن‌های همراه، رایانه‌های شخصی و ...): باتری‌ها برای بسیاری از وسایل قابل حمل مانند کامپیوترهای کیفی و تلفن‌های همراه نامناسب‌اند. باتری‌ها پرهزینه، سنگین و مزاحم هستند و اغلب در بدترین مواقع به شارژ نیاز دارند. پیشرفت‌های اخیر در فن‌آوری پیل سوختی ممکن است به حل این مشکل بینجامد. چند گروه پژوهشی در حال ابداع «ریز پیلهای سوختی» هستند که به تلفن‌های همراه امکان می‌دهد در حالت آماده برای هفته‌ها کار کنند(شکل 3).


پیل های سوختی
تصویر 3- پیل های سوختی می‌توانند برای شارژ کردن انواع وسایل الکترونیکی قابل حمل (تلفن‌های همراه، رایانه‌های شخصی) استفاده شوند.

4- صنایع نظامی: پیل‌های سوختی که در دمای پایین کار می‌کنند در تانك‌ها، زره‌پوش و خودروهای نظامی استفاده می‌شوند. چون در این دسته از پیل‌های سوختی هیچ قطعه متحرکی وجود ندارد پس كم صدا بوده و از آنجایی که درجه حرارت پایین نیز کار می‌کنند ردیابی این خودروها نسبت به خودروهای با موتور درون‌سوز مشكل‌تر خواهد بود. پیل‌های سوختی پلیمری که در دمای پایین کار می کند، بیشتر در خودرو و وسایل قابل حمل کاربرد دارد. پیل سوختی اکسید جامد که در دماهای بالاتر به کار می افتد، در نیروگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد
 • کاتالیزور و نقش آن در پیل سوختی

واکنش‌هایی که در پیل سوختی اتفاق می‌افتند، از دسته واکنش‌های اکسایش و احیا هستند و سرعت انجام آنها آهسته می‌باشد. بنابراین در پیل‌های سوختی که در دمای کم کار می‌کنند، مانند پیل سوختی پلیمری، برای بالا بردن بازده پیل سوختی باید از کاتالیزور استفاده کرد.


کاتالیزور:
کاتالیزور ماده‌ای است که سرعت یک واکنش شیمیایی را زیاد می‌کند، بدون این‌که خود در جریان واکنش مصرف شود. از این رو؛ کاتالیزور را می‌تون بدون تغییر، در پایان واکنش بازیابی کردبرای افزایش سرعت واکنش پیل‌های سوختی، باید در آند و کاتد از کاتالیزور استفاده کرد. انتخاب کاتالیزور مسئله مهمی است و از هر ماده‌ای نمی‌توان به عنوان کاتالیزور استفاده نمود. کاتالیزوری که واکنش‌های پیل سوختی را سرعت می‌دهد فلز پلاتین است. وقتی هیدروژن به آند وارد می‌شود به کاتالیزور پلاتین می‌رسد و در تماس با آن راحت‌تر اکسید می‌شود. در کاتد نیز گاز اکسیژن بعد از ورود، به کاتالیزور برخورد می‌کند و واکنش کاتدی نیز در حضور پلاتین تسریع می‌شود.

شاید بدانید که فلز پلاتین بسیار گران‌قیمت می‌باشد و همین مسئله سبب افزایش قیمت یک پیل سوختی پلیمری خواهد شد. همین قیمت بالای پیل سوختی باعث شده است که علی‌رغم تمام مزیت‌های پیل سوختی پلیمری، هنوز محصولاتی که با این فناوری کار می‌کنند به صورت تجاری مورد استفاده قرار نگیرند. برای استفاده از پیل سوختی پلیمری باید قیمت آن را کاهش داد. چگونه؟
فناوری‌نانو با ارائه‌ی پیشنهادهایی دراین زمینه، شاید بتواند مشکل را حل کند. در صورتی‌که می‌خواهید بدانید فناوری نانو چگونه این مشکل را رفع می‌کند ، در مقاله‌ی بعدی به آن خواهیم پرداخت .

منبع : نانو کلوب
گردآوری و ویرایش : علمها

دسته بندی : تولید انرژی ,
برچسب ها : Fuel cell , پیل سوختی چیست , پیل سوختی چگونه کار می کند , روش کار پیل سوختی , آشنایی با پیل های سوختی , ساختمان پیل های سوختی , انواع پیل های سوختی ,
دنبالک ها : عصر هیدروژن پیل سوختی1 ,موضوعات
» تصویر روز (5)
» نرم افزار آی اُ اس (ios App) (1)
» نرم افزار اندروید (Android App) (1)
» نرم افزار تبلت (Tablet App) (1)
» نرم افزار (Software) (2)
» تجهیزات جانبی (gadjet) (7)
» دوربین (1)
» تبلت و کتابخوان (5)
» لپ تاپ (3)
» سخت افزار (2)
» موبایل (9)
» پزشکی و سلامت (2)
» شناخت فلزات (5)
» هوا فضا (2)
» فیزیک (2)
» شیمی (2)
» سوالات امتحانی (13)
» ماشین های اداری (2)
» مهندسی راه و ساختمان (2)
» صنایع سنگین (1)
» خودروی پاک (6)
» اخبار خودرو (21)
» مفاهیم علم و فناوری (3)
» اینترنت (1)
» مبانی الکترونیک و برق (24)
» تولید انرژی (38)
» مخابرات (17)
» دیجیتال (3)
» قطعات و وسایل الکترونیک (51)
» رباتیک و هوش مصنوعی (26)
» پروژه های الکترونیک (31)
» مرتبط با الکترونیک (5)
» اندازه گیری الکتریکی (7)
» تازه های برق - الکترونیک (17)
» دانلود آموزشی (42)
» دانلود نرم افزار علمی (7)
» دانلود کتاب و جزوه (14)
» دانلودها (11)
» .:: تازه های علم و فناوری ::. (4)
» نوآوری های علمی و فنی (27)
» نانو تکنولوژی (2)
» آموزش مهارت (8)
» حمل و نقل و خودرو (13)
» اخبار علم و فناوری (72)
» اخبار برترین ها (4)
» اهم اخبار (3)
» داستان کوتاه و آموزنده (1)
» عکس متحرک (3)
» عکس علمی (19)
» فیلم علمی - آموزشی (25)
» .:::: تفریح و سرگرمی :::::. (3)
» جوک - طنز - لطیفه (3)
» اس ام اس (2)
» معما و سرگرمی (5)
» عجایب جهان (13)
» تست شخصیت (3)
» فال و طالع بینی (1)

نظرسنجی

شما به کدام نوع از مطالب سایت علاقه دارید؟نویسندگان

» م باقری (453)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


آشنایی با علم و صنعت الکترونیک و برق و تازه های فناوری
ایجاد کننده وبلاگ : م باقریشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات