در این میان اولین انرژی که مطرح میگردد انرژی تابشی خورشید است که نه پایانی دارد و نه کنتوری جهت محاسبه میزان مصرف.طبق مطالعات انجام شده ، کشورایران بین مدارهای 25 تا 45 درجه عرض شمالی کره زمین قرار گرفته و این منطقه به لحاظ دریافت انرژی در بالاترین رده های دریافتی قراردارد. متوسط تابش روزانه نور خورشید به زمین درهر متر مربع برابر تولید 5 کیلو وات ساعت انرژی الکتریکی می باشد . به طور میانگین در سرزمین ما بیش از 310 روز آفتابی وجود دارد با یک محاسبه ساده می توان گفت 50 برابر مصرف یکسال برق کشور توسط خورشید در عرض 8 ساعت در سطح کشور تابیده می شود.

کاربرد در جهان :
طبق گزارش آژانس بین المللی تا پایان سال 2005 بیش از 150 میلیون متر مربع معادل تولید 7/92 گیگا وات ساعت انرژی ، کلکتور گرمایشی در دنیا نصب شده است . مجموع کلکلتورهای نصب شده در سال 2010 نسبت به 2003 در حدود 4 برابرافزایش یافته است و این امر حاکی از اهمیت استفاده رایگان از انرژی تابشی خورشید است. بزرگترین تولید کنندگان کلکتورهای گرمایشی در جهان به ترتیب چین – آمریکا- ژاپن- ترکیه می باشند بیش از 90% رشد مصرف کلکتورهای گرمایشی در چین اتفاق می افتد مجموع هزینه تحقیقات در این زمینه در کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی تا سال 2005 بیش از 5/3 میلیارد دلار بوده است در همین راستا درکشورما نیز گامهای بلندی برداشته شده است.

 سازمان بهینه سازی مصرف انرژی در طی اجرای طرحهای بلند مدت مختلف به ارزش 49 میلیون دلار خدمتی ستودنی به کشور کرده است که با اجرای این طرحها مجموعا" 5/38 میلیون دلار صرفه جویی در سال انجام خواهد شد .یکی از عمده مصرف کنندگان سوخت گاز و برق در کشور ما تجهیزات گرمایشی تولید آبگرم مصرفی ساختمانهاست که عمدتا" توسط آبگرمکن و پکیج با مصرف سوخت گاز و برق تامین میگردد.در همین راستا این شرکت برآن شده است آبگرمکن خورشیدی که اولین محصول گرمایشی و تحت حمایت سازمان بهینه سازی مصرف سوخت میباشد را در سبد کالاهای خود قرار دهد.

آبگرمکن خورشیدی در علمها علم فناوری آموزش

قسمت های مهم آبگرمکن خورشیدی :
1- مخزن دو جداره 200 لیتری حاوی عایق تزریقی پلی اورتان
2- کلکتور تحت خلاء
3- پایه آلومینیومی Evacuated- tubes
4- پنل دیجیتال
5- آبگرمکن پشتیبان

1- مخزن دو جداره 200 لیتری :
که جدار داخلی از جنس استیل که مقاومت بالایی در مقابل خوردگی و پوسیدگی دارد استفاده شده تا مخزن از عمر مفید بالایی برخوردار گردد و جدار خارجی از جنس ورق گالوانیزه میباشد که در مقابل عوامل جوی ،خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی دارد و برای جلوگیری از اتلاف حرارت بین جداره داخلی و خارجی فضایی به عرض 5 سانتیمتر با عایق پلی اورتان پر شده است این عایق از پیشرفته ترین عایق های حرارتی می باشد که می تواند تا 48 ساعت دمای آب داخل مخزن را با کمترین افت دما نگهداری کند.

2- کلکتورتحت خلاء :
این کلکتوراز 22لوله دو جداره شیشه ای موازی تشکیل شده است که در داخل آن یک تیوپ شیشه ای با پوشش از ماده جاذب (آلیاژ سیلیکون ) پوشیده شده است از مزایای این کلکتور ایجاد دمای بالاتر – کاهش اتلاف حرارت – جلوگیری از یخ زدگی – قابلیت جذب نور ازتمام جهات حتی در ساعات اولیه صبح می باشد.

3- پایه آبگرمکن :
که مخزن و لوله ها بر روی آن نصب می شود از جنس آلومینیوم روکش دار میباشد با طراحی زیبا و استحکام لازم و برای نگهداری آبگرمکن طراحی شده است.

4- پنل دیجیتال :
به این وسیله مشتری می تواند سیستم را از داخل ساختمان برنامه ریزی نماید و دستورات لازم را به سیستم بدهد و کلیه این برنامه ها و تغییرات را بر روی صفحه پنل دیجیتال مشاهده کند – مشتری می تواند دستورات را بصورت دستی یا کاملا" اتوماتیک و برنامه ریزی شده اعمال کند.

5- سیستم گرمکن پشتیبان :
از یک هیتر 2 كیلو وات تشکیل شده که در مخزن نصب می شود و در صورت لزوم می توان از آن استفاده کرد.

آبگرمکن خورشیدی در علمها علم تکنولوژی آموزش